top of page

ZOBU ŠĶILŠANĀS

Visbiežāk pirmie zobi šķiļas laikā no 4 mēnešu vecuma līdz gada vecumam, bet pirmās zobu šķilšanās pazīmes var parādīties jau ap 3 mēnešu vecumu. Retāk zobi šķiļas pirms četru mēnešu vecuma, bet pavisam retos gadījumos mazulis var piedzimt ar zobu vai zobiem, vai arī zobi var sāk šķilties pēc gada vecuma, bet jebkurā gadījumā tā ir norma, katrs bērniņš ir atšķirīgs.


Zobi parasti šķiļas simetriski abās pusēs. Var būt laika starpība, bet, ja pretējās puses zobs vēl nav 6 mēnešus pēc pirmās puses tā paša zoba izšķilšanās, konsultējaties ar zobārstu.

Zobu šķilšanās pazīmes:

1)izteikta siekalošanās,

2)sārtas un pietūkušas smaganas,

3)sārti vaigi,

4)izteikt vēlēšanās grauzt priekšmetus,

5)apetītes mazināšanās,

6)miega traucējumi,

7)nemiers.


Parasti zobu šķilšanās sāpes nerada, bet, ja citiem bērniem šķilšanās procesu var nepamanīt, tad citi stiprāk jūt kairinājumu, reti arī sāpes, tomēr tās labāk mazināt ar smaganu masāžu vai dodot atvēsinātas graužamās rotaļlietas; tikko zobs izspraucas caur smaganu, kairinājums pazūd.


!!!Medikamentu lietošana nav vēlama!!!


Kaut bieži zobi tiek vainoti pie temperatūras paaugstināšanās, drudža, iesnām un diarejas, šie simptomi tomēr ir saistāmi ar vīrusu infekcijām ne ar zobu šķilšanos. Iespējams, ka tieši šķilšanās dienā temperatūra nedaudz paaugstinās, bet ne augstāka par 38 grādiem. Bieži tomēr sakrīt šī vīrusa infekcija ar zobu šķilšanās sākumu, jo tieši ap 4-6 mēnešu vecumu, mazulim sarūk no mātes saņemtās antivielas (imūnās sistēmas sastāvdaļas), bet savas vēl tikai sāk veidoties, tomēr zobi pie šīm infekcijām nav vainojami.


Ko darīt, lai bērnam atvieglotu zobu šķilšanās procesu:

  • ņemt rokās un samīļot, ja bērns nemierīgs un raud;

  • pamasēt smaganas ar tīru pirkstu, apliekot marlīti vai speciālo uzpirkstenīti;

  • iedot bērnam atbilstošas graužamas rotaļlietas (tās var arī paturēt ledusskapī vai saldētavā, aukstums palīdzēs noņemt tūsku un kairinājumu;

  • tikko novērojiet pastiprināto siekalošanos, lietojiet un regulāri mainiet siekalu ķērājus, lacītes; ja apģērbs ilgstoši ir mitrs, mazuļa āda ātri iekaist.

Nav vēlams lietot lokālās ziedes vai želejas, kuras satur anestezējošas vielas un it kā atvieglo šķilšanās simptomus. Ja Jūs tomēr tās vēlaties lietot, noteikti vispirms konsultējaties ar pediatru vai zobārstu.bottom of page